top of page

Kirsanov i Bošković učesnici u diskusiji o položaju ukrajinskih izbjeglica u centralnoj Evropi i na Balkanu: MOACG spremna da radi na upravljanju krizama i integraciji Ukrajinaca/ki


mreza za omladinski atkivizam istrazivanje o polozaju ukrajinskih izbjeglica

U petak, 24. maja 2024. godine, rukovoditeljka Kancelarije za razvoj MOACG Sofija Kirsanov i rukovodilac Odjeljenja za odnose sa javnošću MOACG Ilija Bošković, učestvovali su u onlajn diskusiji povodom projekta o položaju ukrajinskih izbjeglica u centralnoj Evropi i na Balkanu, koju je realizovala Border and Regional Studies Network.


U diskusiji su učestvovali/e desetine profesora/ica sa deset evropskih fakulteta, predstavnici/ce civilnog sektora i studenti/kinja. Mreža za studije granica i regiona (Border and Regional Studies Network) osnovana je u okviru CEEPUS-a, a sastoji se od 19 univerziteta iz 11 zemalja Centralne Evrope i Balkana. Glavni cilj mreže je dijeljenje i promocija visokokvalitetnih, savremenih znanja o studijama granica i regiona među studentima i akademicima.


višegradska grupa moacg ukrajinske izbjeglice azil rat u ukrajini

Kirsanov je, na poziv organizatora, podijelila iskustva MOACG sa procesom integracije ukrajinskih izbjeglica, ali i nedostatku resursa koje je trebalo pružiti civilnom sektoru kako bi ojačao kapacitete za rad sa ovom zajednicom. Naglasila je da je MOACG, zahvaljujući sopstvenom ulaganju u kapacitete organizacije, sada spremna da da svoj doprinos u upravljanju krizama i da nastavlja da pruža podršku Ukrajini još od 2022. kada je MOACG dala svoj doprinos u humanitarnoj akciji prikupljanja resursa za predjele pogođene ratom. Izrazila je nadanje da će što više mladih Ukrajinaca/ki učestvovati u aktivnostima MOACG, kako bi se dodatno integrisali u zajednicu mladih u Crnoj Gori, ali i pružili dragocjen uvid u društvenu situaciju u Crnoj Gori iz njihove autentične perspektive.


Bošković je ocijenio da je podatak istaknut u istraživanju koji ukazuje da jedino u Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji, od zemalja obuhvaćenih istraživanjem, ne postoji anti-migrantski narativ, veoma ohrabrujuć.


ukrajinci u crnoj gori rat u ukrajini izbjeglice

Kirsanov i Bošković bili su saglasni u ocjeni da su ponosni na činjenicu da je Crna Gora zemlja koja je u Evropi, srazmjerno svojoj populaciji, prihvatila najviše ukrajiskih izbjeglica od početka rata, ističući da je upravo to najbolji način da se pokaže solidarnost sa ratom pogođenim narodom.


留言


efd107_0581c3964d37443788cec9944585fee1~mv2.jpg