top of page

Koje su nam alternative za plastične predmete koje smo do nedavno koristili?

zabrana plastičnih kesa

Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore u neđelju, 20. oktobra 2024. godine realizovala je edukativnu radionicu "Ne jednokratnoj plastici" sa ciljem podizanja svijesti o štetnosti plastike povodom stupanja na snagu novog Zakona o upravljanju otpadom.


U sklopu radionice i prezentacije mladima je predstavljen problem koji jednokratna plastika predstavlja sa svojim posljedicama po živi svijet. Dugački vremenski period koji je potreban za njenu razgradnju u prirodi istaknut je kao glavni razlog zbog kojeg se razvija sve više alternativa među kojima se ističe bioplastika, plastični materijal koji se prozivodi uz pomoć određenih gljiva ili genetski modifikovanih biljaka.


Naglašeno je i to da plastika ne predstavlja jedan materijal, već širok spektar sintetičkih ili polusintetičkih materijala  koji koriste polimere kao glavni sastojak.



Deset zakonom zabranjenih predmeta napravljenih od jednokratne plastike koje smo do 20. oktobra svakodevno koristili uključuju plastične tanjire, štapiće za balone, plastične kese i slične.


Mladi su dobili savjete kako oni na ličnom nivou mogu da prevaziđu jednokratnu plastiku koristeći predstavljene alternative.


Porast u proizvodnji plastike znatno je nadmašio sve druge materijale koje je napravio čovjek u posljednjih 65  godina. Polovina sve plastike ikada proizvedene je napravljeno u poslednjih 20 godina.


Učesnici su aktivno učestvovali u diskusiji sa facilitatorom Lukom Deretićem, zamjenikom koordinatora Tima za zaštitu životne sredine, ekologiju i nauku Mreže za omladinski aktivizam Crne Gore, i u kvizu koji je uslijedio nakon prezentacije.


Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore poziva sve zainteresovane da i u narednom periodu učestvuju na aktivnostima Tima za zaštitu životne sredine, ekologiju i nauku!

Comments


efd107_0581c3964d37443788cec9944585fee1~mv2.jpg
bottom of page