top of page

Bijelo Polje: Uspješno održana diskusija "Izborna reforma iz perspektive mladih i učešće mladih u izbornoj reformi" u ko-organizaciji MOACG i EDYN-a



Kvote za mlade na izbornim listama i autonomija i direktno finansiranje omladinskih organizacija unutar političkih partija su neki od zahtjeva mladih iz Bijelog Polja i sjeverne regije upućenih poslanicima i poslanicama u Skupštini Crne Gore, za koje očekuju da budu uzeti u razmatranje prilikom procesa reforme izbornog zakonodavstva.

Ovo je poručeno sa diskusije „Izborna reforma iz perspektive mladih i učešće mladih u izbornoj reformi“ održane u organizaciji Mreže za omladinski aktivizam Crne Gore (MOACG) i European Democracy Youth Network (EDYN), a uz podršku Nacionalnog demokratskog instituta (NDI) u Bijelom Polju ju petak, 12. jula. Događaj je okupio predstavnike/ce omladinskih ogranaka političkih partija iz Bijelog Polja i mlade aktiviste/kinje iz civilnog sektora.

Događaj je otvorila Jelena Kilibarda, obrativši se ispred NDI, i ističući kontinuiranu podršku ove organizacije u jačanju uloge mladih u demokratskim procesima, koju pružaju upravo zbog potrebe da se poveća participacija mladih u svim sferama društva. Kilibarda je posebno naglasila zadovoljstvo što se ovaj događaj odvija u gradu na sjeveru Crne Gore koji ima veoma živu društveno-političku scenu, i ocijenila značaj učešća mladih sa sjevera Crne Gore kao posebno važan za zastupanje interesa mladih širom Crne Gore.

EDYN ambasadorka Sofija Kirsanov je u inicijalnom obraćanju istakla značaj ove diskusije, kako za doprinos kvalitetnijoj izbornoj reformi, tako i za poboljšanje položaja mladih u procesu donošenja odluka, kao i činjenicu da je ovaj događaj nastavak plodonosne debate održane 21. juna u Podgorici, takođe realizovane uz podršku NDI.

Predsjednik MOACG David Vukićević takođe je podijelio svoje viđenje značaja ove inicijative istakavši da je “Danas, više nego ikada, neophodno je da mladi ljudi budu aktivni učesnici u izbornim procesima. Naša uključenost ne smije biti samo formalna, već stvarna i suštinska. Mi smo ti koji ćemo naslijediti odgovornost za vođenje ove zemlje, a kako bismo bili spremni za tu ulogu, moramo aktivno učestvovati u njenom oblikovanju već sada. Ako stvorimo sistem u kojem svaki glas zaista vrijedi, u kojem su mladi adekvatno zastupljeni i njihovi interesi zaštićeni, stvorićemo okruženje u kojem mladi žele da ostanu, da se razvijaju i da doprinose društvu.”

Sofija Kirsanov je elaborirala ključne oblasti izborne reforme, uključujući depolitizaciju, profesionalizaciju izborne administracije i proširenje djelokruga DIK-a, sređivanje biračkog spiska, potencijalno uvođenje preferencijalnog glasanja, te unapređenje Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja i Zakona o izboru odbornika i poslanika, kao i uređivanje pravila o medijskim izbornim kampanjama kroz potencijalne izmjene seta medijskih zakona.

Diskusija je obuhvatila informisan dijalog među predstavnicima i predstavnicama omladinskih krila političkih partija iz Bijelog Polja, širom političkog spektra, kao i omladinskih aktivista i aktivistkinja. Diskusija među mladima imala je za cilj identifikaciju ključnih aspekata izborne reforme iz njihove perspektive, artikulaciju perspektiva o neophodnosti izborne reforme i njenom sadržaju kao i istraživanje puteva za unapređenje političkog učešća mladih kroz reformske inicijative unutar partija i sistemski, na državnom, ali i lokalnom nivou.

Učesnici i učesnice diskusije u Bijelom Polju su istakli njihovu želju da se smanje izborne nepravilnosti kroz kreiranje kvalitetnih zakona i njihovu dosljednu primjenu. Naglasili su da su postojeće mane izbornog zakonodavstva osjetili i kroz svoje političko iskustvo. Stoga, ocijenili su da se svi aspekti izborne reforme tiču mladih, apostrofirajući važnost ažuriranih biračkih spiskova, proširenja djelokruga Državne izborne komisije i održavanja lokalnih izbora u jednom danu. Takođe, konstatovano je da je unutar partija, ali i sistemski, potrebno raditi na edukaciji mladih na ovu i slične teme kako bi se njihovo učešće u važnim izbornim procesima povećalo i kako bi mladi mogli informisano da donose odluke koji ih se tiču. U završnici, mladi su snažnim pozivom na akciju apelovali na Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu, pozivajući ih da kreiraju nacrte zakona koji će odraziti potrebe mladih, uključujući kvote za mlade u predstavničkim tijelima, kao i autonomiju i finansiranje za omladinska krila političkih stranaka.

Ovaj događaj je podržan od strane Nacionalnog demokratskog instituta (NDI) i predstavlja dio niza tematskih događaja koje NDI organizuje s ciljem informisanja šire javnosti o procesu izborne reforme. Zaključci i preporuke sa ovog skupa biće upućeni relevantnim institucijama kako bi se osigurala njihova implementacija u budućim reformama.


Commentaires


efd107_0581c3964d37443788cec9944585fee1~mv2.jpg
bottom of page