top of page

PERUNOVIĆEVA: CRNA GORA I DALJE NEMA STRATEGIJU ZA DRUŠTVENO ODGOVORNO POSLOVANJE



Jutros je u hotelu Hilton održan set panel diskusija pod nazivom “Biznis info konferencija” u organizaciji NVO Mreže za omladinski aktivizam Crne Gore (MOACG). U sklopu drugog panela na temu “Održivost crnogorskih biznisa u pogledu zaštite životne sredine, društvenog i koorporativnog upravljanja (ESG),” govorile su magistrica koorporativne odgovornosti i održivosti na fakultetu Birkbeck, University of London Mr Nina Perunović, predstavnica privredne komore Crne Gore Miljana Rmuš i savjetnica za primjenu ESG standarda i inovacija guvernerke Centralne Banke Crne Gore Biljana Gligorić.


Nina Perunović Milena Rmuš Biljana Gligorić

Mr Nina Perunović je u svom izlaganju istakla da Crna Gora kao kandidat za članstvo u EU mora obratiti veću pažnju na društveno odgovorno poslovanje. “Kroz sva poglavlja se prostire u većoj ili manjoj mjeri prostire pitanje društveno odgovornog poslovanja”, poručila je Perunovićeva. Ukazala je da je još jedan veliki problem u ovoj oblasti taj što Crna Gora i dalje nema strategiju za društveno odgovorno poslovanje.


Predstavnica privredne komore Crne Gore Miljana Rmuš ističe da su mladi zainteresovani za zelene biznise, te da će privredna komora nastaviti da podstiče cirkularnu ekonomiju. A da bi zelena tranzicija bila uspješna “Potreban je dobar regulatorni okvir, iza kojeg mora stati država”, poručila je Rmuševa.



Savjetnica za primjenu ESG standarda i inovacija guvernerke Centralne Banke Crne Gore Biljana Gligorić istakla je da crnogorski privrednici održivo poslovanje često doživljavaju kao teret i da zbog toga kao društvo i privredni sektor moramo da doživimo transformaciju. “Jedan od najvećih rizika u privredi postaju klimatski rizici, stoga je važno da mladi ljudi što prije usvoje mindset kojim se bavi ESG”, poručila je Gligorićeva.


Biznis info konferencija je dio projekta “Bussiness education for successful application” koji implementira Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore, a finansira ga Slovačka agencija za međunarodnu razvojnu saradnju posredstvom mehanizma zvanične razvojne pomoći SlovakAid i Ambasade Republike Slovačke u Crnoj Gori.

efd107_0581c3964d37443788cec9944585fee1~mv2.jpg
bottom of page