U srijedu 24.01.2024. godine predstavnik Mreže za omladinski aktivizam Crne Gore Miljan Lončar prisustvovao je panel-diskusiji ''Rodna ravnopravnost u fokusu: analiza izvještaja Evropske komisije'', u organizaciji Centra za ženska prava, u prostorijama Evropske kuće u Podgrici.
Događaj je otvorila Anita Stjepčević, predstavnica Centra za ženska prava, analizom izvještaja Evropske komisije, čiji nas, kako kaže, "oštar ton i stroge ocjene ne trebaju čuditi, s obzirom na zastoj u pregovorima Crne Gore sa Evropskom unijom u proteklom periodu".
Evropska komisija je stava da je naša država obavezna da obezbjedi efikasnu zaštitu osnovnih ljudskih prava. Izvještajem se ističe značaj ženskih organizacija kao vid podrške žrtvama rodno zasnovanog nasilja kroz obuke, kampanje i podizanje svjesti na ovu temu.
Zabrana diskriminacije je oblast u kojoj nismo napredovali, po mišljenju Evropske komisije, jer još uvijek nijesmo donijeli novi Zakon o zabrani diskriminacije, a suočavamo se i sa sve izraženijom polarizacijom društva, mizoginijom i govorom mržnje.
Primjećena je i nedovoljna integracija žena u politiku, kao i nedostatak skloništa za žrtve trgovine ljudima i specijalizovanih skloništa za djecu žrtve istog.
Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević je istakla da, iako ima napretka u ovoj oblasti, veliki broj zakona, Nacionalna strategija i sve što Vlada donosi nisu dovoljni da bismo riješili izazove sa kojima se suočavamo.
Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović ističe da Ministarstvo radi na jačanju kapaciteta u smislu osposobljavanja policijskih službenika/službenica za rad na suzbijanju slučajeva rodno zasnovanog i porodičnog nasilja.
Potpredsjednica Skupštine Crne Gore Zdenka Popović je kazala da Evropska komisija s pravom ukazuje na značaj ove oblasti i na konkretne mjere kako bi žene koje žele da se bave poliitkom bile kvalitetno i predstavljene i kako bi imali adekvatnu zastupljenost žena u politici.
Njemački ambasador Peter Felten je pojasnio da je ravnopravnost polova međusektorsko pitanje. „Naći ćete ga u mnogim poglavljima nedavnog Izvještaja EU o napretku Crne Gore. Stoga je uključivanje prava, resursa i zastupljenosti žena u sve politike način za sveobuhvatno promovisanje rodne ravnopravnosti“, navodi on.
Direktorica Centra za ženska prava Maja Raičević je tokom prezentacije Analize naglasila ključne smjernice, među kojima su: hitno imenovanje radnog tima Valade za analizu postojećeg sitema zaštite i podrške žrtvama, usklađivanje zakonodavnog okvira sa međunarodnim standardima u ovim oblastima i relizaciju obavezujućih preporuka međunarodnih tjela, izmjene izbornog zakonodavstva, čime bi se povećalo političko učešće žena i propisao jasan i efikasan mehanizam sankcija u slučaju nepoštovanja kvota.
Comentarios