Danas se obilježava Svjetski dan socijalne pravde, koji je Generalna skupština Ujedinjenih Nacija ustanovila 2007. godine. Uvidjevši važnost ovog datuma, MOACG ističe Svjetski dan socijalne pravde s ciljem suzbijanja siromaštva, postizanja pune zapošljenosti i stvaranja svijeta u kojem bi svi imali jednake šanse.
Socijalna pravda je koncept društva prema kojem se pravda može ustanoviti jedino ako se odražava kroz sve društvene aspekte, a ne isključivo kroz jednakost pojedinaca pred zakonom. Ona je neodvojivo vezana za ljudska prava i podrazumijeva da svi ljudi, bez obzira na lična svojstva, imaju iste mogućnosti i ravnopravan pristup odlučivanju i učešću u političkom, ekonomskom i kulturnom životu. Socijalna (ne)pravda ogleda se u gotovo svim segmentima društva, i ispoljava na račun geografskog podneblja, muško-ženskih odnosa na radnom mjestu, zatim na rasnoj/nacionalnoj osnovi. Djeca su sve češće ugrožena kategorija, bilo da je riječ o nasilju ili edukaciji. Brojne revolucije u istoriji čovječanstva svjedoče o čovjekovoj želji i potrebi za pravdom.
Svjetski dan socijalne pravde naglašava da u svakom trenutku u fokusu javnih politika i u fokusu rada i djelovanja donosioca odluka mora biti čovjek, pojedinac i njegovo dostojanstvo i sigurnost. Ovaj dan je podsjetnik da država u kontinuitetu mora ulagati napore u postizanju socijalne pravde.
U Crnoj Gori stopa rizika od siromaštva iznosi 22,6%, pri tome su najizloženija lica mlađa od 18 godina (32,6%), poslije kojih slijede lica starosti od 18 do 24 godine (25,2%). Uzevši u obzir ove alarmantne podatke, MOACG kroz projekat “Zaposli se odmah” teži da svojim djelovanjem osnaži zapošljivost mladih kroz proces neformalne edukacije, vršnjačke podrške, kao i ostvarivanja prilika za obavljanje radne prakse, te lakši pronalazak zapošljenja i na taj način u najvećoj mogućoj mjeri suzbije siromaštvo.
Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore, u okviru Tima za zaštitu ljudskih prava i sloboda teži da kroz brojne edukativne radionice i aktivnosti istakne značaj socijalne pravde, kao jednog od ključnih faktora postizanja mira u društvu.
“Nepravda bilo gdje je prijetnja pravdi svugdje.” - Martin Luter King
Comments